Вплив елементів живлення на розвиток кукурудзи.
Азот. Потреба в азоті посилюється за 1-2 тижні до викидання й досягає максимуму в період цвітіння. Важливо забезпечити:
на початку вегетації — закладаються репродуктивні органи;
в другій половині вегетації — формується зерно.
Брак азоту — пожовтіння рослин починається з нижніх листя. V-подібне пожовтіння листя, розпочате біля центральної жили, поширюється на верхівки листя; верхівки відмирають (згорають), а краї листя залишаються живими. Брак азоту може бути спричинений посушливими умовами, а також затопленням.
Фосфор. Споживається рівномірніше впродовж вегетації. Посилене поглинання після викидання. Максимальне поглинання в період цвітіння.
Вплив нестачі фосфору (фото 4) — листя, починаючи з верхівок, стає пурпуровим або червоним, спочатку вражається нижні листя, пізніше верхівки листя можуть побурети та відмерти. Почавши, утворюються невеликі, часто неправильної форми, з викривленими рядами зерен.
Калий. Поглинається рослинами до фази цвітіння. Його споживання посилюється за 2-3 тижні до цвітіння. Максимальне поглинання в період викидання. Брак калію (фото 5) — пожовтіння країв листя, починаючи з верхівок, уражена тканина пізніше стає коричневою та відмирає.
Вплив мікроелементів на ріст і розвиток кукурудзи.
Цинк. Основний мікроелемент для кукурудзи. Цинк бере активну участь у процесах обміну та синтезі протеїну, хлорофілу та вітамінів В, Р, С, впливає на процеси росту та розвитку, підвищує стійкість до несприятливих умов, зокрема заморожування. Брак цинку (фото 1, 2, 6) — симптоми зазвичай проявляються за 2 тижні до цвітіння кочанів. Водночас укорочуються міждоузлія, проявляється смугастість листя внаслідок знебарвлення тканин за їх межами та по всій довжині центральної жили, проте самі краї листя й центральна жилка залишаються зеленими. Нові листя також видозмінюються. Іноді краї листя й вузли стебла стають пурпуровими. Рослини припиняють ріст у разі жорсткого дефіциту цього мікроелемента. Дуже рідко на всьому полі проявляється однорідний ефект. Сприяє цинковому голодуванню високий вміст фосфору в ґрунті, кислі ґрунти (pH вище 6,3), холодні, сирі ґрунти, брак органіки в ґрунті.
Магний. Впливає на процеси цвітіння й запилення, зав'язування кочанів, зменшує їхнє зернення. Критична фаза — зав'язування та формування зерна.
Брак магнію (фото 4) — характеризується червоно-пурпуровим забарвленням вздовж країв і на верхівках листя, може спостерігатися відставання в рості.
Бор. Позитивно впливає на цвітіння й зав'язування кочанів, процеси дихання. Брак бору викликає гальмування росту рослин, міждоузлію скорочені, кочани деформовані та частково не містять насіння, на листі з'являються сірі довгасті некротичні плями, молоде листя скручуються, поверхня аркуша набагато менша. Завдяки бору поліпшується склад поживних речовин у рослинах і їх стан, підвищується якість і кількість пилку, утворюється більше насіння в пакованні, підвищується врожайність.
Залізо. Брак заліза — блідо-зелені до білих смужки між листовими жилками, зазвичай на верхніх листі.
Марганець. Дефіцит марганцю проявляється у верхніх листі, простір між жилками, знебарвлюються, набуваючи блідо-зеленого або жовтого кольору, нижні листя стає оливково-зеленим і смугастим, у разі сильного пошкодження — довгі білі смужки, центр яких Пізніше стає коричневим і випадає.
Мідь впливає на збільшення вмісту білка та цукру в зерні, підвищує врожайність, стійкість до ураження хворобами.
Система живлення на прикладі оригінальних добрив ЯРА ВІТА (Норвігія).
1. У фазі 3-4 аркуші Yara Фолікер NPK 12-46-8+ME в нормі 2-5 кг/га
2. У фазі 5-7 листя Yara Кришталон 18-18-18 + Me в нормі 2-5 кг/га
3. У фазу початку фази цвітіння Цинтрак у нормі 1 л/га