Продавець "АГРОХІМОПТ" - замовлення на площу від 2 га. Агрохімія, мікродобрива - оптом та дрібним оптом. розвиває свій бізнес на Prom.ua 10 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
313 відгуків
Замовлення лише на каністру, банку, пакет або мішок

У зв'язку з перебоями в електропостачанні магазин опрацьовує замовлення з запізненням. Просимо вибачення за тимчасові незручності

Агрохімопт! Доставка по Україні! Оплата при отриманні! Гарантія якості.
+380 (68) 288-92-88

Гербіциди - захист без післядії.

Гербіциди - захист без післядії.

Гербіциди - захист без післядії.

Гербіциди належать до найсильніших біологічно активних речовин і мають різний період розпаду. Залишки деяких із них можуть зберігатися в грунті протягом декількох років, впливаючи на наступні культури в сівозміні. Це явище називається «післядія гербіцидів».

Вибирайте ретельно

Післядія гербіциду - це вплив застосування препарату у попередні роки на стан культурних рослин, грунт і ступінь засміченості посіву поточного року, викликане його залишками. Післядія гербіцидів у ґрунті визначається в основному трьома факторами: адсорбції, розкладанням і міграцією (переміщенням), які залежать від грунтово-кліматичних, агротехнічних умов, а також від властивостей самого препарату.

Недостатня увага виробників сільськогосподарської продукції до вибору гербіцидів призводить до того, що після кількох років широкого застосування проявляється їх побічна дія. Фітотоксичність гербіцидів, залишки яких містяться в ґрунті, є одним з прикладів негативних наслідків впливу пестицидів на навколишнє середовище і культурна рослина. Післядія особливо характерна для гербіцидів з діючими речовинами імазетапір, імазапір, кломазон, які відносяться до класів имидозалинонив і сульфонілсечовини. Останні активно застосовуються саме на зернових культурах. Тому при виборі гербіциду слід враховувати, що буде висіватися після зернових. Особливо чутливі до дії сульфонілсечовини соняшник, буряки та ріпак.

сульфонілсечовини

Практично всі гербіциди класу сульфонілсечовини можуть мати післядія, тому з особливою обережністю необхідно використовувати такі препарати. Вони мають низьку норму витрати, широкий спектр дії та діапазон строків внесення (осінь, весна), сприятливі токсикологічні, екологічні та економічні показники, що використовуються в сучасних інтегрованих системах захисту зернових культур, льону, картоплі і буряків в чистому вигляді і в бакових сумішах, де норми витрати на гектар знижуються ще вдвічі - відповідно знижується і ризик післядії при наявності вологи (особливо після зими) і кислої реакції ґрунту.

Позитивною особливістю гербіцидів на основі сульфонілсечовини є їх здатність до синергізму з речовинами з інших хімічних класів, наприклад, такими як дикамба і похідні феноксиоцтовои кислоти (2,4-Д, 2М-4Х та їх аналогів тощо). Ефект синергізму дозволяє досягти високого рівня технічної ефективності, а також зменшити антропогенне навантаження на навколишнє середовище і ймовірність накопичення залишків гербіцидів у ґрунті. Той факт, що сульфонілсечовини використовуються у дуже малих кількостях є їх незаперечною перевагою, однак, з іншого боку, свідчить про їх високу токсичність для засмічених видів рослин. Виникає питання про їх можливий негативний вплив на наступні культури сівозміни. З цього приводу йдуть гострі дискусії. Наприклад, залишкові кількості метсульфурон-метилу в ґрунті проявляють негативний вплив посіву гречки, ріпаку, буряків, проса, сорго, льону, соняшнику. Навпаки, препарати на основі трибенурон-метилу не мають післядії на наступні культури сівозміни. Протягом вегетаційного сезону в якості другого культуру можна висівати сою, овочеві тощо. Тобто, незважаючи на однаковий механізм дії, діючі речовин цього класу неоднаково довго зберігаються в ґрунті, зокрема, в різних типах ґрунтів.

найбільш тривалі

Дослідники виділяють наступні діючі речовини з найбільш тривалою післядією: хлорсульфурон, метсульфурон-метил, триасульфурон, тритосульфурон, сульфметурон-метил, просульфурон і римсульфурон. Російські вчені наводять дані про те, що такі сполуки, як хлорсульфурон, триасульфурон, метсульфурон-метил досить швидко розкладаються в умовах кислого середовища, тоді як в нейтральних і лужних грунтах зберігаються тривалий час і чинять негативний вплив на наступні культури сівозміни. Таким чином, використання зазначених сполук в умовах чорноземної зони України, особливо в зоні Степу, може викликати серйозні проблеми.

Варто відзначити, що дослідники фіксували відсутність післядії хлорсульфурону і метсульфурон-метилу тільки при їх використанні в нормах, що не перевищують 10 м / га. Вчені відділу гербології ВНИИФ при проведенні досліджень на чорноземних, дерново-підзолистих і каштанових ґрунтах виявляли нерівномірність висоти посівів чутливих культур ( «хвилі») та інші візуальні ознаки пригнічення (пожовтіння і деформація листків, викривлення стебел) в місцях перекриття зон при обробці гербіцидами на основі сульфонілсечовини.

Для запобігання передозування препаратів цієї групи необхідно ретельно перевірити стан обприскувача перед роботою, а по її завершенні вимити бак обприскувача водою з додаванням речовин, що підвищують рівень рН, наприклад гіпохлориту натрію (25 г / 100 л води), аміаку (30 г / 100 л води), карбонату натрію (250 г / 100 л води). Серед прихованих ознак токсичного впливу післядії хлорсульфурону, триасульфурон, метсульфурон-метилу дослідники виділяють стоншення стебел, зменшення листових пластинок і зав'язі, що може викликати втрати врожаю цукрових буряків, ріпаку, гречки або соняшнику на рівні від 15-25 до 72-94% , а в окремих випадках спостерігалася навіть повна загибель культурних рослин. Тому масове застосування зазначених вище гербіцидів нового покоління повинно супроводжуватися не тільки моніторинговим спостереженням за їх залишками в грунті, але і застосуванням ряду зимостійкості по запобіганню і зниженню негативного впливу післядії похідних сульфонілсечовини в сівозміні.

Мінімізація впливу сульфонілсечовини

Для мінімізації негативного впливу післядії сульфонилмочевинних гербіцидів перш за все необхідно правильно підібрати їх асортимент з урахуванням грунтово-кліматичних умов і особливостей чутливих культур. Найбільш доступним і ефективним способом зниження негативного впливу післядії похідних сульфонілсечовини є плодозміни, тобто посів стійких до цих препаратів культур через рік після їх застосування. На наступний рік після використання однокомпонентних персистентних гербіцидів цього класу рекомендуються здійснювати посіви зернових по зернових. Похідні хлорсульфурону доцільно застосовувати тільки один раз за ротацію сівозміни.

При використанні найбільш персистентних гербіцидів на основі сульфонілсечовини обов'язковою умовою має стати контроль кислотності грунту. Так, гербіцид Льонок не слід застосовувати на ґрунтах з рівнем рН вище 5,6, а гербіциди Лінтур і Сатіс - на ґрунтах з рівнем рН вище 7, або на полях, на яких проведено вапнування. Необхідно чергувати використання в сівозміні відносно стійких препаратів і гербіцидів з коротким періодом повного розпаду.

Застосовувати гербіциди на основі сульфонілсечовин в максимально рекомендованих нормах слід лише за крайньої необхідності: у разі сильної засміченості, наявності Середньочутливі або перерослих бур'янів тощо. При оптимальній вологості грунту, температури і домінування чутливих видів бур'янів краще використовувати ці препарати з мінімальними або середніми нормами витрати. Заслуговує на увагу використання персистентних гербіцидів на основі сульфонілсечовин у бакових сумішах з 2,4-Д, 2М-4Х, що зменшує імовірність виникнення резистентності до них у бур'янів і дає можливість скоротити норми витрат кожного компонента суміші в два-три рази.

Зменшити норму витрати препаратів похідних сульфонілсечовини можна і за рахунок спільного їх використання з поверхнево-активними речовинами (ПАР) або азотними добривами в результаті виникнення явища синергізму, або застосування цих препаратів в чистому вигляді в ранні строки, коли бур'яни є найбільш чутливими до гербіцидів .

Для зниження післядії гербіцидів на основі сульфонілсечовини їх слід застосовувати на озимих зернових не навесні, а восени, що збільшує час для деградації препаратів. У вирішенні цієї проблеми безсумнівний інтерес представляє використання сучасної форми препарату сульфонилмочевинних гербіцидів - олійно-дисперсної формуляції, яка містить у собі діючі речовини, дисперговані у спеціальний комплекс похідних олії та прилипача. При традиційних формуляцій гербіцидів втрати їх від стоку з обробленої поверхні складають до 50%. Краплі МД-формуляції не відлітають від листя і не стікають, а прилипають до них і вступають у взаємодію з поверхнею листя. Це забезпечує скорочення непродуктивних втрат препаратів від стоку з листя і змивання опадами, що суттєво зменшує їх потрапляння в грунт і знижує ймовірність післядії.

Зменшити післядію гербіцидів похідних сульфонілсечовини можна за рахунок обробки після збирання зернових пожнивних злакових культур на зелене добриво, проведення відвальної оранки з передплужником на глибину не менше 15 див.

фактори фітотоксичності

Будь-який чинник, що впливає на мікробіологічну активність, впливає на ступінь розпаду імідазолінонів. Ґрунтові чинники: тип ґрунту і текстура, вологість, температура і рн. Достатня кількість вологи (> 200 мм) між моментом застосування препарату і посівом наступної культури сівозміни підвищує мікробіологічну деградацію діючої речовини. Розпад посилюється за кількістю вологи, наближеної до величини повної грунтової вологоємності. Холодні погодні умови в період вегетації уповільнюють мікробіологічну активність, відповідно мікробіологічний розпад знижується.

Діючі речовини гербіциду Євро-Лайтнінг® починають розпад в грунті при температурі вище 10 ° C і прискорюють його при підвищенні температури. Післядія гербіциду Євро-Лайтнінг® посилюється зі зниженням рн у ґрунті. Чим нижче рн, тим вище ризик післядії. Якщо між застосуванням гербіциду і висівом подальшої культури випало недостатньо опадів, то розпад гербіциду в ґрунті може бути неповним, як вже описано вище.

З недоліків опадів для вирощування культури їх також буде недостатньо для мікробного розкладання діючих речовин препарату. Тривалий період ненормально низьких температур також може уповільнити розпад цього гербіциду і збільшити ризик для подальшої чутливої культури в сівозміні. Користь дії на наступні хвилі бур'янів єдиної гербіцидної обробки обмежується впливом на наступні культури в сівозміні. Тому дуже важливо враховувати обмеження у сівозміні після застосування гербіциду Євро-Лайтнінг®.

Використання гербіцидів класу сим. триазинів, які в свою чергу мають у своєму складі діючу речовину атразин (наприклад, Примекстра Голд 720 SC) і прометрин (Гезагард 500 FW, Прометрекс 50) найбільш ефективні в посівах кукурудзи, вони порівняно слабо розчиняються у воді, тому довго знаходяться в грунті і тривало діючих на бур'яни (більше 12 місяців), що може призвести господарські збитки при посіві чутливих культур у сівозміні.

Найбільш чутливі до сим. триазинів є цукровий буряк, коренеплоди кормові, овочеві, пшениця, ячмінь, люцерна, конюшина. У зв'язку з цим доцільним внесення таких гербіцидів на ділянках беззмінної культури кукурудзи. Гербіциди класу сульфонілсечовин з діючими речовинами: амідосульфурон (Аркан 75 WG, Гроділ Максі 375ОD), йодсульфурон-метил (Гроділ Максі 375 ОD Майстер Мушкет), метсульфурон-метил (наприклад, Хлібодар, Ларін Про 60, Гербилан, Магнум та їх аналоги ), просульфурон (Пік 75 WG) і тифенсульфорон-метил (Гранстар Голд 75, Хармони75, Калібр) швидко поглинаються корінням та листям бур'янів і нетоксичні для тварин і людини. У рік застосування препаратів з цієї групи допускається пересів тільки зерновими. Препарати сульфонілсечовини (Хармоні та їх аналоги) забороняється застосовувати два роки поспіль, а також при PH грунту> = 7.

Препарати з діючою речовиною ацетохлор (Трофі 90, Харнес і їх аналоги), класу аміди і нитрили аліфатичних карбонових кислот застосовуються як грунтові препарати контактної дії. При виникненні несприятливих умов для дії препаратів (малу кількість опадів, бугорчатость поля, не проведено загортання препарату) вони тривалий час зберігають свої фізичні властивості.

Володіти фитотоксичних дією тривалий час здатні не всі гербіциди, наприклад фосфорорганічні гербіциди з діючою речовиною ізопропіламінна сіль гліфосату (Раундап, Напалм, Клінік Дуо та їх аналоги) у ґрунті дуже швидко інактивуються мікроорганізмами або утворюють хелати з важкими металами і адсорбуються грунтовими частинками, у ґрунті вони інертні.

Фактори, що впливають на післядію гербіцидів або підсилюють їх дію: розклад пестицидів мікроорганізмами; хімічний розпад пестицидів; адсорбція пестицидів ґрунтовими колоїдами; вимивання (вилуговування) пестицидів; летючість пестицидів; фотохімічний розпад пестицидів; знищення залишків пестицидів з поля за збір урожаю сільськогосподарських культур.

Післядія гербіцидів посилюється у випадках, коли використання пестицидів (які зберігають довгий час біологічну активність у ґрунті) здійснюється на важких запливних ґрунтах з нейтральною або лужною середовищем, в пізні строки, при посухи.

Залежність післядії від властивостей ґрунту

Більшість гербіцидів, що зараз використовуються в сільському господарстві, не мають негативного впливу на наступні культури в сівозміні, однак при виникненні необхідності пересіву озимих культур навесні слід врахувати небезпеку токсичного післядії залишкових кількостей ряду препаратів, які застосовувалися восени. Вченими на основі проведених досліджень розроблені рекомендації щодо можливостей пересівання сільськогосподарських культур після загибелі озимих зернових або озимого ріпаку залежно від гербіцидів, що використовуються восени на їх посівах.

Не варто забувати і про залежність динаміки розкладання гербіцидів у ґрунті від комплексу факторів (вологості, рН та температури ґрунту, способів його обробки і багатьох інших), що ускладнює формування достовірного прогнозу фітотоксичності препаратів для подальшої культури. Зокрема, післядія посилюється в умовах застосування препаратів в максимальних нормах витрат, а також за сухих погодних умов після обробок ними, коли розкладання діючої речовини гербіциду відбувається повільно. Тому в разі сумніву краще висівати багатокомпонентні суміші культурних рослин, а підсів проводити сівалками з дисковими сошниками.

Таким чином, фітотоксична післядія залежить від властивостей ґрунту: механічного складу, кислотності, гумусу, вологості, температури, а саме умов, що визначають швидкість розкладання препарату у ґрунті. Значення рН ґрунту особливо важливе для виявлення післядії пестицидів. Високі значення рН грунту сприяють уповільненню швидкості розкладання, відповідно збільшуючи ймовірність післядії. Для оцінки фітотоксичності пестицидів у більшості випадків використовують величину ЛДзо, що характеризує концентрацію пестициду у ґрунті, знижує біомасу рослин порівняно з контролем на 50%. На практиці в якості критерію, що визначає придатність грунту з залишками препаратів, використовують граничну допустиму концентрацію з фитотоксичних показника (ФП), по якій практично відсутня дія препарату на культуру. Залежність фітотоксичності та післядії препаратів від грунтово-кліматичних умов призводить до необхідності диференціювання їх показників для культур, типу ґрунту і регіонів, що відрізняються кліматичними умовами.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner