Несподіванки грунтових гербіцидів і брак
Про згубний вплив ґрунтового гербіциду
Ведучи справу з багатьма агрономами вирішили поділитися їхнім досвідом. Один з них восени 2013 р. на площі 200 га висіяв озимий ріпак. Навесні 2014 р. після невдалої перезимівлі посів вийшов занадто изреженным. Тому при настанні придатних для посіву температур він його двічі передисковал і вирішив посіяти соняшник - гібрид НК Бріо, при густоті в 65 тис. росл./га. Відразу після посіву застосував грунтовий гербіцид проти однорічних дводольних та злакових бур'янів, що містить 2 діючі речовини різних хімічних класів (в кількості 300 л/га робочого розчину). Отримав повноцінні сходи (сім'ядолі), завдяки чому зазеленіло поле, повністю сформувавши рядки. Далі, коли утворилася перша пара справжніх листків, протягом доби проходить велика злива, а слідом за цим, буквально через день-два, на культурі починає з'являтися жовтизна - жовтіють сім'ядолі і перша пара справжніх листків. Закономірним слідством за всім цим почалося випадання рослин. Із загальної кількості на полі вижило близько 30 тис. рослин.
Чому ж саме грунтовий гербіцид викликав відмирання культури, якщо, можливо, післядію препаратів спричинило їх застосування на озимому ріпаку восени?
На ріпаку під час вегетації застосовувався гербіцид Сальса. Хоча він має свої особливості вирощування в подальшому інших культур, однак має реєстрацію на ріпаку та соняшнику, тому жодним чином не міг згубно вплинути на нього. А ще падалицю зернових аграрій знімав Агилом.
При сильному зливі, коли крапля дощу ударяється об грунт, вона відбивається від нього, захоплюючи з собою частинки ґрунту, на яких знаходився гербіцид. За законом фізики, вони знову падають вниз і потрапляють на сходи. Через короткий час грунтовий гербіцид і проявив фітотоксичність на культуру.
Цей же агроном відразу викликав представників компанії, що виробляла цей гербіцид. По приїзду вони не виявили бажання якимось чином виправити ситуацію.
Спочатку вони не визнавали, що їх гербіцид є причиною загибелі половини рослин соняшнику на полі. Згодом виробник відреагував на ситуацію, і тепер в інструкції по використанню міститься попередження, що в разі сильних опадів краплі препарату, відбившись від поверхні грунту, можуть потрапити на молоді рослини і викликати їх пошкодження або загибель.
Як же рятував полі наш агроном?
Провів міжрядну культивацію і, при густоті рослин 30 тис./га, отримав врожайність 29 ц/га. Також вплинуло на схожість і те, що до того, під ріпак, він використовував 350 кг нітроамофоски. Другий фактор - рослини ріпаку, яким вдалося перезимувати, хоч і в незначній кількості, все ж послужили сидератом (наземна його маса була досить хорошою), і третій чинник - достатня кількість опадів. Також аграрій відзначає особливість висіяних насіння гібриду: за формування меншої щільності НК Бріо формує більший розмір кошиків і, відповідно, більшу масу 1000 насінин.
Скільки ж врожаю недоотримав за такої прикрої ситуації з невдало застосованим гербіцидом аграрій?
При урожайності 29 ц/га він недоотримав 6 ц/га, на площі 200 га він втратив 120 т соняшнику. Те, що він все ж мав результат вище середньостатистичного, - це прекрасно, але погано те, що представники компанії, яка позиціонує себе як один з лідерів по виробництву ЗЗР, повелися не зовсім чемно.
Які ж продукти воліє наш фермер системи захисту культур: оригінальні або будь-які, крім них?
Як він нам повідомив, в основному, оригінальні препарати, їх складова в системі обробок становить не менше 95%. Але останнім часом можна поставити під сумнів якість деяких оригінальних препаратів. Так, наприклад, йому попався один з інсектицидів на основі імідаклоприду, який, застосовуючи, виявився не зовсім якісним. У каністрі препарату під час його зберігання утворився 3-сантиметровий осад, який виявився взагалі нерозчинним при додаванні будь-якої кількості води. Кого в такому випадку звинувачувати: дистриб'ютора або компанію-виробника, яка не дотримувалася технологічного процесу при виробництві?
Зате по имидаклоприду, тільки аналогового виробництва, у нього питань не виникло. І досить багато таких прикладів існує і в інших випадках. Представники цієї компанії порекомендували на кукурудзі, у фазі викидання волоті, разом з інсектицидом нашому агрономові застосувати один з сірковмісних фунгіцидів (для використання на кукурудзі він не зареєстрований). У такому разі сірка, як він пояснив, яка має специфічний запах, здатна спрацювати як фумігант проти шкідників у важкодоступних місцях, куди не може потрапити інсектицид. В залежності від культури, мінімальна доза становить 3 кг, максимальна - 8 кг/га. Фахівці порекомендували використовувати норму 2 кг/га з робочим розчином 200 л/га, тобто максимальну, виходячи з розрахунку 1 кг препарату розвести в 100 л води. Використовував фермер самохідний обприскувач «Джон Дір» з об'ємом резервуару для води 3800 л і маточним обсягом у 20 л.
У чому, з його слів, проблема полягала порошків?
Порошок - це не рідина, яку вилив в маточник обприскувача - і вона пішла змішуватися з водою. При використанні порошку розчин з вмістом сірки йому доводилося готувати в окремому резервуарі, а не в обприскувачі. Адже порошок відразу забиває всі фільтри. Тому йому довелося готувати робочий розчин в окремій мобільного 10-тонною ємності, в яку за допомогою насоса під високим тиском закачали воду через 100-міліметрову трубу. Завдяки цьому вода в резервуарі постійно рухалася з завихреннями і повністю розчиняла порошкоподібний препарат. Во время заправки опрыскивателя этим рабочим раствором насос работал в обратном направлении, выкачивая до последней капли рабочий раствор из заправленной емкости. По такой схеме он смог накрыть 750 га кукурузы.
Также применяли гербицид этой же компании на кукурузе в форме масляной дисперсии. Во время каждой заправки опрыскивателя приходилось чистить все фильтры. Как оказалось, они забивались образованными кристалликами препарата. Сам препарат сработал отлично - никаких замечаний к нему не было, но производителю все же следовало бы учесть, что работать по такой схеме не совсем комфортно.
Наш аграрій працює в основному з дистриб'юторами. Звідси ж можуть виникати проблеми з препаратами, зокрема, внаслідок неправильного зберігання. Ось і виходить, що одні «підставляють» інших, тобто дистриб'ютори - самих виробників.
Наші висновки
Навіть ті препарати, якими ми користуємося, приховують багато «сюрпризів».