Цукрові буряки і їх "підживлення"
Цукрові буряки - це джерело солодкого ласощі - саме та ще «Сластьона», адже цукровий буряк використовує значно більше елементів живлення, ніж більшість інших сільськогосподарських культур. Щоб сформувати 10 т коренеплодів, цукрових буряках потрібно мінімум 50 кг азоту, 10 кг фосфору, 60 кг калію, 10 кг магнію, 5 кг сірки, 10 кг кальцію. Звичайно, частина цих елементів потім може повернутися в грунт разом з бадиллям.
Харчовий «режим» цукрових буряків
Плануючи систему живлення цукрових буряків, необхідно врахувати наступне:
- рослини необхідно забезпечити доступними формами основних елементів живлення на початкових етапах вегетації;
- при формуванні листового апарату культурі потрібен оптимальний рівень азотного живлення;
- наприкінці вегетації, коли йде накопичення цукру в коренеплодах рослин, азотне харчування має бути помірним, оскільки надлишок азоту знижує цукристість, а ось фосфорно-калійне живлення потрібне посилене;
- приблизно в липні-серпні цукрові буряки вимагають максимального надходження елементів живлення.
Процес засвоєння елементів живлення цукровим буряком нагадує якісь «американські гірки»: спочатку повільно набирає обертів, досягає піку інтенсивності і поступово йде на спад. У перші 45 днів вегетаційного періоду рівень культури харчування досить незначний, але протягом наступних 80 днів, коли йде активний ріст листя, засвоєння елементів живлення дуже інтенсивне. І вже в наступні 30-40 діб засвоєння елементів живлення поступово втрачає інтенсивність, адже тепер йде процес остаточного формування коренеплодів і нагромадження цукру.
Ці періоди слід врахувати при розробці системи живлення буряків, а ще потрібно враховувати, що в початкові періоди вегетації, коли культура має слабкі і нерозвинені коріння, їй дуже необхідна достатня кількість елементів живлення в доступній формі безпосередній близькості проростаючого насіння.
З фосфорних добрив під цукрові буряки рекомендують вносити суперфосфат в рядки, з калійних - калійну сіль, хлористий калій, калімагнезію. Крім того, рослини добре реагують на внесення каинита, в якому багато мікроелементів.
Елементи за смаком цукрових буряках
У харчуванні цукрових буряків найважливішу роль відіграють такі елементи:
Азот. Найбільше впливає на формування урожайності коренеплодів, тому азоту буряках потрібно давати вдосталь - от тільки не слід забувати, що збільшення норми азотного живлення підвищує врожайність, але знижує цукристість. Тому «золота середина» буде оптимальною в даному випадку.
Фосфор. Активно бере участь у процесах фотосинтезу і азотному обміні, тому його буряках потрібно також чимало, особливо на перших етапах вегетації.
Калій. Є одним з регуляторів фотосинтетичних процесів, підвищує здатність рослин накопичувати і утримувати вологу, також підвищує стійкість до ураження хворобами.
Магній. Входить до складу хлорофілу, незамінний для процесів азотного і фосфатного обміну, синтезу білків, дихання. Також він оптимізує вкорінення рослин і споживання ними води. Від нестачі магнію страждають абсолютно всі життєві процеси культури, а на1йбильше - фотосинтез, азотний обмін, засвоєння макроелементів, ростові процеси.
Сірка. Бере участь в синтезі білків і амінокислот, грає важливу роль в азотному обміні.
Бор. Чи не найважливіший мікроелемент для цукрових буряків, який суттєво впливає на кількість і якість урожаю. Бере участь у вуглеводному обміні, процесах синтезу білків і побудові клітинної стінки. Також бор покращує засвоєння азоту рослинами.
Цинк. Є необхідною складовою ферментного синтезу та роботи ферментативної системи рослини, бере участь у синтезі нуклеїнових кислот, підвищує жаро - і посухостійкість рослин, а також стійкість до хвороб. При цьому вносити цинк під цукровий буряк виправдано тільки на тих ґрунтах, в яких є дефіцит цього мікроелемента.
Мідь. Входить до складу хлорофілу, важлива для процесів фотосинтезу і дихання, стимулює білковий синтез і азотний обмін. Також мідь підвищує стійкість рослин до стресових умов та знижує ризик ураження хворобами. Добрива, до складу яких входить мідь, доцільно застосовувати на торфовищах і болотних ґрунтах.
Марганець. Активізує ферментативні процеси, впливає на фотосинтез, бере участь у процесах синтезу білків і відновлення нітратів. Добрива, що містять марганець, дозволяють підвищити врожайність цукрових буряків на солонцях і звичайних чорноземах.
Ознаки та причини дефіциту елементів живлення
Хоча рослини і не вміють говорити, але вони досить красномовно сигналізують про те, що їм чогось не вистачає в харчуванні:
Дефіцит азоту. Сім'ядолі рослин буріють, молоді листки набувають світло-зеленого забарвлення, старі (нижні) - жовтіють і рано відмирають навіть при достатній вологозабезпеченості. Рослини відстають у рості. Причини - недостатнє харчування, переущільнення ґрунту, що утруднює засвоєння елемента рослинами.
Дефіцит фосфору. Ріст і розвиток сходів сповільнюється, сім'ядолі жовтіють, дорослі рослини набувають жовтувате забарвлення, прожилки листя мають коричневий відтінок. Причини - бідні фосфором ґрунту, ущільнення грунту, зниження температур, занадто повільний прогрів грунту навесні.
Дефіцит калію. Склалися листках з'являються бурі плями, зморшки, по краях листків помітні некротизовані ділянки характерного жовто-коричневого кольору. Далі некроз поширюється на всю поверхню листкової пластинки та листок відмирає. Причини дефіциту - низький природний вміст калію в ґрунті, недостатнє підживлення, насиченість сівозміни культурами, в яких використовується вся надземна частина (майже не залишається пожнивних залишків) - кукурудза на силос, сінокоси.
Дефіцит бору. Проявляється пожовтіння листя і розтріскуванням центральної жилки, молоде листя надалі скручуються, чорніють, загнивають. Старі листки стають надмірно еластичними. Також дефіцит бору призводить до гнилі серцевини і дуплистості коренеплодів. Критичними періодами для цукрових буряків є фази 4-6 і 8-10 листків, в ці терміни він потребує бору максимум. Причини нестачі бору - піщані ґрунти, високий вміст кальцію і азоту, сухий період протягом вегетації, тривала холодна і волога погода.
Дефіцит магнію. У фазі 2-3 листків ці листки починають скручуватися і міняти колір, далі старше листя жовтіє, поникае вниз, частина тканин може відмирати. Коренева система розвинена слабо. Причинами дефіциту є піщані або ґрунту, високий вміст у ґрунті калію, тривалі періоди холодної і вологої погоди.
Дефіцит сірки. Молоді листки набувають блідо-жовтуватого забарвлення, листя стають ламкими, на них з'являються ознаки некрозу (коричневі плями). Причини - кислі або погано аеровані (в тому числі і з-за переущільнення) грунту, низький вміст гумусу в грунті.
Дефіцит цинку. Середина листа світлішає, набуває блідо-зеленого кольору, потім на листовій платівці з'являються мертвілі ділянки. Листя починає в'янути. Причинами дефіциту цинку можуть бути високий вміст гумусу у ґрунті, високий вміст фосфору або надмірне фосфорне харчування, холодна та волога погода протягом тривалого часу.
Дефіцит міді. Листя набуває білуватого забарвлення, спостерігається хлороз молодого листя (часто - слабо виражений). Причинами можуть бути високий вміст гумусу або калію в ґрунті, а також надлишкове азотне харчування.
Дефіцит марганцю. Листя стають плямистими, набувають трикутної форми, краї листкових пластинок починають закручуватися вгору. Причинами можуть бути погано структуровані або лужні ґрунти, вапнування, високий вміст гумусу, тривалі періоди холодної і вологої погоди.
Фахівці рекомендують вносити мікроелементи в грунт, якщо забезпечення ними рослин низько. Якщо ж забезпечення рослин елементами живлення задовільний або достатньо, краще проводити позакореневе підживлення мікроелементами.